Boksy reklamowe Ad 1. 1-4
Zabór broni. Bezpieczeństwo instruktora na strzelnicy.

Zabór broni. Bezpieczeństwo instruktora na strzelnicy.-->
Obrona konieczna w kontekście zaboru broni.
Próba kradzieży broni jest przestępstwem polegającym tylko na przywłaszczeniu sobie mienia określonej wartości. Nie ma znaczenia w danym momencie, że jest to broń palna (chyba, że reaguje osoba uprawniona, wymieniona w ustawie z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej). Nie możemy jako cywile strzelać do próbującego ukraść nam lub innej osobie broń, albo do uciekającego już z tą bronią przestępcy. Chyba, że czynności napastnika stwarzają jednocześnie zagrożenie dla życia lub zdrowia naszego albo innej osoby. Np. agresor usiłując odebrać nam broń sam używa broni albo niebezpiecznego narzędzia, uciekając używa tej broni żeby utrzymać się w jej posiadaniu, albo w inny sposób stwarza zagrożenie. Dla życia i zdrowia. Nie dla mienia. Pomimo tego, że obrona konieczna zgodnie z art 25KK przysługuje aby chronić każde dobro chronione prawem, to jednak mienie zawsze będzie stało niżej w hierarchii wartości od życia i zdrowia ludzkiego, nawet przestępcy.
Bezpieczeństwo Instruktora na strzelnicy.
Dziś chciałbym pochylić się nad tematem bezpieczeństwa instruktora na strzelnicy. Rosnące zainteresowanie strzelectwem i bronią palną powoduje, ze coraz więcej osób przychodzi na strzelnice. Większość po to żeby zacząć przygodę ze strzelaniem, nauczyć się nowych umiejętności albo doskonalić te zdobyte już wcześniej. Strzelanie to doskonały sport, świetne hobby, uczy kontroli i panowania nad sobą, poprawia pewność siebie.
Są jednak osoby, które mogą przyjść tam w innym celu, np. po to aby pozyskać broń nielegalnie. Były już takie przypadki, część z nich zakończyła się tragicznie:
W obu przypadkach sprawca najpierw uśpił czujność instruktorów udając, że interesuje go nauka strzelania. Następnie każdy z nich wybrał dogodny moment aby skierować broń w kierunku instruktora z zamiarem zastrzelenia go, a następnie ucieczki z pozyskaną bronią palną. Tylko determinacja pozostałych osób będących na strzelnicy pozwoliła ująć sprawców i zapobiec być może jeszcze większej tragedii.
Przygotowanie, zabezpieczenie strzelnicy.
Czy można jakoś się przygotować i zapobiec takim sytuacjom? Bardzo trudny temat i w dużej mierze zależy od infrastruktury i organizacji pracy instruktorów na terenie obiektu.
1. W pierwszej kolejności wyposażenie obiektu w monitoring i to taki, żeby osoby wchodzące na strzelnicę widziały, że jest ona monitorowana. Potencjalny przestępca być może zrezygnuje ze swoich planów jeżeli zobaczy, że wszystko jest nagrywane i trudno będzie zatrzeć ślady po dokonaniu przestępstwa.
2. Minimalnie 2 instruktorów na osi strzeleckiej. W resorcie była to norma, ale jak zacząłem pracę na strzelnicy komercyjnej, w dni powszednie, gdzie było mniej klientów, był jeden instruktor. Po jakimś czasie (i dwóch samobójstwach na strzelnicy) wymusiłem na właścicielach obiektu, że ma być 2 instruktorów cały czas, niezależnie od tego czy jest dużo osób, czy nie. Zawsze dwie osoby lepiej ogarniają bezpieczeństwo i asekurują się wzajemnie. W tym przypadku znowu potencjalny przestępca może zrezygnować ze swoich zamiarów jak zobaczy, że pracowników jest dwóch i są cały czas czujni.
3. Wyposażenie do pracy. Trudno wymagać aby każdy instruktor miał kamizelkę kuloodporną i jeszcze chciał w niej pracować po kilka godzin dziennie. Ale np. broń prywatna czy obiektowa przy pasie, w kaburze powinna być wymogiem. Znowu widok uzbrojonych instruktorów może zniechęcić do przestępstwa, a w wyniku próby ataku, daje szansę i możliwość obrony.
Tutaj co prawda sytuacja była trochę inna, ale gdyby instruktor nie miał przy sobie broni gotowej do użycia, mogłoby się to skończyć dla niego tragicznie. Będąc gotowym dał sobie szansę na obronę i czas na wezwanie pomocy. Brawo!
4. Śluza bezpieczeństwa. Kolejnym aspektem wzmacniającym bezpieczeństwo jest np. śluza, którą może otworzyć jedynie instruktor np. kartą kodową, albo osoba od zewnątrz, która obsługuje monitoring. Osoba ta powinna mieć też możliwość zablokowania wyjścia w przypadku stwierdzenia zagrożenia (np. zabójstwo instruktora i próba posłużenia się jego kartą). Mowa tu oczywiście o strzelnicach krytych.
5. Wspólny trening. Oprócz tego przygotowanie instruktorów do radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, czyli raz na jakiś czas wspólny trening, udział w szkoleniu FoF lub z udzielania pierwszej pomocy. Rozwijanie świadomości sytuacyjnej i rozpoznawania zagrożeń. Zwracanie szczególnej uwagi na osoby, które same przyszły na strzelnicę, itp.
Użycie broni palnej w obronie koniecznej.
Każde użycie broni palnej w obronie koniecznejużycie broni palnej w obronie koniecznej będzie badane pod kątem czy zagrożenie było rzeczywiste i nie dało się go rozwiązać alternatywnie. Dlatego zawsze dobrze jest mieć taką alternatywę i mieć przećwiczone pewne rozwiązania.
Duża rola świadomości sytuacyjnej - im wcześniej rozpoznacie symptomy ataku tym większa wasza szansa na odpowiednią reakcję.
Zanim wyciągniesz broń ...
Umiejętności deeskalacyjne. Np. na zaczepkę w stylu: "czego się gapisz"? Można nie zareagować, można powiedzieć "spier*****"! Co może wzbudzić agresję. A można np. "A wydawało mi się, że to mój kumpel Tomek, z którym trenowałem razem karate kilka ładnych lat, ale sorry pomyłka". Takim tekstem można przemycić dwa w jednym, czyli nie zaogniamy konfliktu, a z drugiej strony informujemy, że w razie czego potrafimy się obronić.
Pewność siebie i zdecydowanie - kiedy napastnik/napastnicy widzą, że nie trzęsą się wam kolana i wiecie co robicie (samo włożenie ręki do kieszeni albo pod kurtkę i ostrzeżenie, że użyjecie pomocnika) może ostudzić zapędy. Rzeczywiste skorzystanie z pomocnika typu gaz czy pałka, które we wprawnym ręku są skuteczne, a nie ma wątpliwości, że są środkami mniej dolegliwymi od broni palnej.
Oczywiście, w sytuacji bezprawnego, gwałtownego zamachu przy użyciu niebezpiecznego narzędzia lub broni palnej, użycie broni będzie jak najbardziej uzasadnione. Ale pamiętajcie, że żeby skutecznie użyć broni w obronie własnej lub innej osoby, należy stworzyć sobie warunki do jej użycia. Dystans, zerwanie chwytu, obrona wstępna przy użyciu rąk lub nóg, itp. Warto sobie to przećwiczyć przynajmniej kilka razy na treningach Force on Force, w różnych scenariuszach. Sama klamka przy pasie nie zapewnia bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo to nie tylko umiejętność reagowania w sytuacji zagrożenia. To przede wszystkim umiejętność przewidywania zagrożeń i odpowiedniego przygotowania się. To co się liczy to wiedza, umiejętności i doświadczenie.
Grzegorz Tomczak / Gun Target
Grzegorz Tomczak – były oficer Policji i Wojska Polskiego, wykładowca szkół policyjnych z wieloletnim doświadczeniem. Uczestnik misji poza granicami państwa, trener strzelectwa sportowego, medalista zawodów strzeleckich i sportów walki (mundurowych oraz cywilnych, krajowych i międzynarodowych). Instruktor strzelectwa praktycznego i samoobrony, biegły sądowy w zakresie broni, amunicji, technik interwencji i stosowania środków przymusu bezpośredniego (w tym urządzeń do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej).
Facebook: Gun Target